Adnan Bayrak

Program Koordinatörü

Anadolu Üniversitesi İletişim Bilimleri Eğitim İletişim ve Planlaması bölümünden mezun oldu. 1992-1994 yıllarında Henley College – London’da iş idaresi alanında eğitimine devam etti. Ulusal ve uluslararası reklam ajanslarında metin yazarlığı, prodüksiyon alanında çalıştı. 1994-1996 yılları arasında ulusal kanallarda radyo program yapımcısı olarak çalıştı. İstanbul Hikayeleri, Gecenin Öteki Yüzü adlı programları hazırlayıp sundu. Askerlik sonrası Coca Cola Satış ve Pazarlama AŞ’de Satış ve Pazarlama Üst Düzey Yöneticisi olarak çalıştı. Daha sonra Nestle Pazarlama Müdürü olarak devam etti. 2004’te kariyerine ara vererek İsviçre’de İnsan Kaynakları ve İnovatif Liderlik ile ilgili bir programa katıldı. Yurda döndükten sonra Konya’da Selva Gıda’da Pazarlama Müdürü olarak çalıştı. 2007’de satış ve pazarlama alanında çalışmaktan vazgeçerek İnsan Kaynakları ve Eğitim Müdürü olarak METRO AG International’e geçti.

2010 yılında kariyerine, eğitim alanında devam etmeye karar verdi. Eğitim alanında ilk olarak İŞKUR ve Kemerburgaz Üniversitesi işbirliği ile genç istihdamına yönelik meslek edindirme sertifika programlarının koordinasyonunu ve eğitimlerinin verilmesi alanında çalıştı. Kemerburgaz Üniversitesi sektörel işbirlikleriyle 2000’in üzerinde genç mezunun istihdamını gerçekleştirdi. Özellikle çalıştığı perakendecilikmağazacılık, çağrı merkezi yönetimi alanında gerçekleştirdiği bu istihdamlardan sonra özellikle lisans mezunlarına yönelik programlara ağırlık verdi. Türkiye’de ilk kez Sosyal Medya Uzmanlığı Sertifika Programı ile ilgili 600 saatlik program içeriği tasarladı ve 200’e yakın bu alanda uzman yetiştirerek, istihdam sağladı. Okan Üniversitesinin teklifi ile Okan Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi’nde (OKSEM) Eğitim Programları Geliştirme ve Pazarlama Müdürü olarak 40’a yakın sertifika programı, tezsiz yüksek lisans programları, sosyal bilimler enstitüsü programlarının satış-pazarlaması ile ilgili dijital stratejiler geliştirdi. Aynı zamanda üniversitenin programlarının kurumsal şirketlere pazarlamasıyla ilgilendi. Program Koordinatörü olarak da Sosyal Medya Uzmanlığı Sertifika Programı, Kurumsal İletişim-Marka İletişimi, İnsan Kaynakları, Dijital Pazarlama Sertifika Programı, Eğiticinin Eğitimi Sertifika Programı ve Üniversite-Kurumsal Şirketlerle düzenlenmiş programların öğretim görevlisi olarak da çalıştı. Ayrıca 9 ayrı lokasyonda olan OKSEM merkezlerinin üniversite tanıtım dönemlerinde projeler geliştirdi. Hasan Kalyoncu Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi İstanbul ile İŞKUR ortaklığında Sosyal Medya Uzmanlığı Sertifika Programını aynı dönemde koordine etti.

2014 YILINDA, Sharkuteri Dijital Medya Ajansı ile proje koordinatörü ve danışmanı olarak, özellikle endüstriyelleşen eğitim sektöründe özel eğitim kurumları ve üniversiteler için projeler geliştirdi. Bahçeşehir Üniversitesi, Bahçeşehir Koleji, Uğur Okulları, Arel Üniversitesi gibi özel eğitim kurumları portföyü olan ajansta, özellikle dijital markalaşma stratejik gelişim, program ve tanıtımlarla ilgili projeler geliştirdi. Aynı zamanda HUMAR INSTITUTE / BAUSEM (Bahçeşehir Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi) ile Dijital Medya Planlama ve Satın Alma, Dijital Pazarlama ve Sosyal Medya Uzmanlığı, Kurumsal İletişim ve Marka İletişimi gibi programları koordine etti.

Son 5 yıldır, üniversitelerde Dijital Pazarlama ve Marka Yöneticiliği, Sosyal Medya Uzmanlığı, Dijital Pazarlama ve Satın Alma, Dijital Dönüşüm 4.0 Sertifika Programlarında eğitmen ve öğretim görevlisi olarak çalışırken Temel Akademi Eğitim ve Danışmanlık Şirketi ile Özel Eğitim Kurumlarına danışmanlık hizmeti vermekte, ayrıca Kurumsal Eğitimler alanında da Liderlik ve Yöneticilik, Kurumsal İletişim ve Kurum Kültürü, Marka Yönetimi, Müşteri İlişkileri ve Hizmet Kalitesi, Kurumsal Şirketlerin Dijital Dönüşümü ve önemli kamu kurumlarına Eğitim Programları tasarlamakta ve gerçekleştirmektedir.

Uluslararası Sürekli Eğitim Merkezleri (International Association for Continuing Education & Training) Üyesi, Blogger, 9’dan fazla Interrail gerçekleştirmiş bir seyahatsever, Sualtı Sporları eğitmeni, İstanbulsever, Aktivist ve Kız Babası olarak hala ve daima öğrenmeye ve pay etmeye devam etmektedir.